Emner
Links
Andre relevante artikler
- Køb, vedligeholdese og reperation af kaffeautomater
- Køb den bedste og billigste automatiske espressomaskine
- Frisk kaffe med elektrisk kaffekværn
- Kaffefiltre i forskellig størrelse
- Den bedste kaffemaskine og andre kaffemaskiner
- Kaffemærket Merrild kaffe og Senseo kaffe
- Gevalia kaffe af forskellig slags
- Økologisk kaffe og forskellen i smag og pris
- God og dårlig koffeinfri kaffe
- Instant kaffe og frysetørret kaffe
- Capuccino, espresso og caffe latte kaffe og maskiner
- Køb den bedste og billigste kaffe online
- Forskellige kaffebønner til en god kop kaffe
- 6 ting du ikke vidste om kaffe i Danmark
Kaffefiltre i forskellig størrelse
Hvis du har en almindelig kaffemaskine skal du bruge kaffefiltre til at holde på de malede kaffebønner (kaffepulveret).
Traditionelt er kaffefiltre tragtformede og lavet af papir. Når et kaffefilter er blevet brugt kasseres det sammen med kaffepulveret og et nyt kaffefilter sættes i kaffemaskinen næste gang der skal laves kaffe.
Papiret i traditionelle kaffefiltre opfanger noget af kaffens smag, så hvis du vil lave endnu bedre kaffe på en almindelig kaffemaskine skal du bruge et kaffefilter af plastik. Et sådan kaffefilter kan måske synes lidt dyrt i anskaffelse (lidt over 100,-), men i det lange løb kan det godt betale ifht. uanede mængde af papir kaffefiltre. Det er især en god ide med et plastik kaffefilter hvis du selv maler dine kaffebønner.
Kaffefiltre findes i flere forskellige størrelser, der så passer til forskellige slags kaffemaskiner. Følgende kaffefiltre et udbredte på det danske marked:
- 100
- 101
- 102
- 1×2
- 1×4
- 1×6
Den mest udbredte størrelse kaffefiltre er 1×4, da den passer bedst til de populære kaffemaskiner med en kapacitet på 8-10 kopper. 1×4 betyder iøvrigt at kaffefiltret kan rumme vand til 4 kopper kaffe, mens et 1×6 filter tilsvarende kan rumme vand til 6 kopper kaffe. Betegnelserne 100, 101 og 102 stammer fra før kaffemaskinens tid og svarer derfor ikke til bestemte mængder kaffe.
Espressomaskiner og kaffeautomater bruger som regel ikke kaffefiltre. I stedet har de en indbygget filterkurv som kan bruges igen og igen.
1 kommentar til “Kaffefiltre i forskellig størrelse”
Skriv en kommentar

July 23rd, 2009 at 11:12
Kaffefilter til en merrild model TH10-021